Jaki olej do drewna wybraliśmy po czterech latach pracy z dębem?

Przez cztery lata obcowania z drewnem dębowym wypróbowaliśmy kilkanaście preparatów do zabezpieczania drewna. Poniżej opisuję naszą przygodę z poszukiwaniem idealnego oleju, przedstawiam Państwu naszego faworyta i opisuje sposób najlepszego zabezpieczania nim dębowego drewna z naszej stolarni. 

Zaznaczam, że jest to nasz subiektywny wybór dopasowany do naszych potrzeb, czyli do olejowania drewna dębowego. Nie wiem jak olej ten będzie zachowywał się na innym rodzaju drewna. 

Olej ten znajdziecie bezpośrednio u producenta:
https://bejca-bartek.pl

Poniższy artykuł stworzyłam w formie PDF-u, aby uprzyjemnić Państwu jego lekturę.

POBIERZ PDF

 

Poniżej zamieszczam również „surową”  formę tego artykułu, bez zdjęć.

Po kilku latach poszukiwań w końcu go odnaleźliśmy.

Przedstawiamy Państwu idealny olej do drewna dębowego z naszej stolarni.

SKŁAD:

97% oleju lnianego

3% środki przyspieszające schnięcie

 

Olej ten produkowany jest przez małą polską firmę zatrudniającą dosłownie kilka osób. Właścicielem firmy jest bardzo kontaktowy, sympatyczny Pan Robert, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, które miałam przygotowując tą publikację.

Fakt ten jest dla nas bardzo ważny, ponieważ zawsze staramy się naszymi działaniami wspierać innych, przyjaźnie nastawionych do świata polskich producentów.

Firma jest jednak na tyle mała, że nie ma funduszy na dobrą reklamę, marketing i atrakcyjną oprawę graficzną. Trudno jest ją znaleźć wśród wielu innych producentów farb i olejów dostępnych w Polsce. Sami trafiliśmy na nią przez przypadek.

Według informacji od producenta środki przyspieszające schnięcie ulatniają się w niedługim czasie po aplikacji oleju, więc produkt, który do Państwa przyjeżdża, jest pokryty już tylko olejem lnianym.

BLATY

Producent zapewnia, że można pokrywać tym olejem blaty kuchenne. Ponieważ firma nie ma jednak certyfikatów bezpieczeństwa my dla spokoju zalecamy używanie tego oleju tylko do powierzchni, które nie mają bezpośredniego kontaktu z żywnością. Właśnie takich jak nasze ławeczki, stołki czy konsole.

Jeśli szukacie oleju z certyfikatami (dopuszczonego do kontaktu z żywnością) do blatów czy desek, to polecamy np. olej OSMO.

Olej ten posiada wszystkie potrzebne certyfikaty, my go nie używamy ponieważ nie odpowiada nam jego konsystencja i kolor, jaki nadaje drewnu.

Zaznaczam jednak, że w skład oleju OSMO wchodzą te same środki przyspieszające schnięcie, co w oleju od naszego polskiego producenta.

Dlatego ostateczny wybór należy do was 😉

 

INNE OLEJE

W swojej kilkuletniej praktyce sprawdziliśmy chyba wszystkie oleje do drewna dostępne na polskim rynku, a także kilka olejów, które sprowadzaliśmy z zagranicy. Wydawało nam się, że im droższy tym lepszy, dlatego na olej nigdy nie żałowaliśmy pieniędzy.

Przyznajemy, że nabieraliśmy się na marketingowe deklaracje o wyjątkowości tych olejów. Przymykaliśmy oko na brak transparentności co do składu.

Okazywało się zazwyczaj, że oleje te (często ze wszystkimi certyfikatami):

– mają nieznośny, drażniący, długo utrzymujący się zapach,

– mają gęstą, nieprzyjemną konsystencję trudną w aplikacji,

– pozostawiają klejący się filtr na powierzchni lub połysk, który nam akurat w ogóle nie odpowiadał.

 

Dodatkowo, jak się w końcu okazywało, w skład wielu z tych olejów wchodziły egzotyczne oleje i woski np. olej tungowy, więc trochę mijało się to z lokalnością do której dążymy. Wiedzieliśmy, że w Polsce od setek lat w stolarstwie wykorzystywany jest olej lniany i jest on jednym z najlepszych olejów do zabezpieczania drewna.

Olej lniany jest jednak olejem bardzo długo schnącym, co utrudnia jego aplikację (nawet po wytarciu do sucha drewno potrafi “oddawać” olej jeszcze przez parę dni i „dostaje” tłustych plam), a w formie bardziej przystępnego w aplikacji pokostu (zagęszczony olej lniany z dodatkami chemicznymi) jest olejem mocno śmierdzącym, co też nam zupełnie nie odpowiadało.

Wiele z olejów z którymi mieliśmy do czynienia opisałam w 2017 roku na naszym blogu TUTAJ

 

WŁAŚCIWOŚCI OLEJU

Szukaliśmy oleju, który będzie:

– szybkoschnący (przy codziennej pracy na stolarni ten atut jest bardzo ważny),

– miał lekką, łatwą w aplikacji konsystencję,

– nie pozostawiał plam, odbarwień, tłustego, woskowego filtru

-przyciemniał słoje,

– pozostawiał matową powierzchnię.

Ostatni punkt nie dla wszystkich jest oczywisty. Niektórzy uwielbiają ten błysk w wykończeniu drewna. My jednak szukaliśmy oleju, który będzie zachowywał naturalną matowość dębu, jednocześnie pięknie przyciemniając słoje.

 

PO CO DODATKOWO OLEJOWAĆ DREWNO?

Już pierwsza warstwa oleju świetnie zabezpiecza drewno przed wodą, a każde drewno wyjeżdżające z naszej stolarni jest po dwóch olejowaniach.

Jest to zabezpieczenie wystarczające do używania drewna w sposób “bezpieczny”, czyli w towarzystwie podkładek pod talerze i kubki.

Jednak po nałożeniu jeszcze kilku warstw oleju dzieje się magia.

Drewno jest nie do ruszenia.

Gorące kubki, rozlana woda i brudne dziecięce dłonie mu nie straszne.

Dlatego z myślą o klientach, którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć swoje drewno wprowadziliśmy do asortymentu sklepu nasz ulubiony olej.

Olej jest też pomocny przy usuwaniu wszelkich “awarii” czyli plam i odbarwień, które przytrafiły się podczas użytkowania. Jeśli sam olej nie wystarczy- najlepiej przetrzeć miejsce plamy papierem ściernym o gradacji 150-180 i na to nałożyć nową warstwę oleju.


SPOSÓB UŻYCIA

Z doświadczenia wiemy, że każdy olej wymaga innej aplikacji.

Olej, który Państwu proponujemy najlepiej aplikować i rozcierać na drewnie przy pomocy bawełnianej ściereczki. Oczywiście powierzchnia powinna być sucha i czysta. Olej nie jest kleisty, dlatego nie trzeba się spieszyć podczas nakładania. Spokojnym ruchem należy wmasować go w drewno. Jeśli jest czas- można pozostawić olej do wchłonięcia nawet na parę godzin. Jeśli nie ma czasu- wystarczy wytrzeć olej bawełnianą ściereczką do sucha. Czynność tą warto powtarzać raz w tygodniu przez kilka tygodni.

Sami Państwo zauważą kiedy drewno stanie się tak dobrze zabezpieczone, że nawet szklanka wylanej wody go nie ruszy, ponieważ nie przedostanie się przez olejową warstwę ochronną. Każda partia drewna jest inna, dlatego różny jest czas ostatecznego nasycenia olejem. Czasem wystarczą dwie dodatkowe aplikacje, czasem trzeba dłużej czekać na ten efekt.

Nasycone olejem drewno wystarczy raz na jakiś czas odświeżyć głównie dla poprawy koloru.

WAŻNE:

Nie aplikuj pod, ani na olej żadnych impregnatów, lakierów, farb. Jeśli chcesz zmienić kolor drewna polecamy bejcę nałożoną na surowe drewno (pod olej).

 

ZASTOSOWANIE WEDŁUG PRODUCENTA

– parkiety, stoły, boazeria, blaty kuchenne, parapety, ramy okienne itp.

– każdy gatunek drewna egzotycznego i krajowego

My testowaliśmy ten olej tylko na drewnie dębowym, na naszych produktach. Nie wiemy jak będzie zachowywał się na parkietach oraz na innych gatunkach drewna.

WYDAJNOŚĆ

pierwsza aplikacja 10-15 m2/l

kolejne aplikacje 20-35 m2/l

 

GWARANCJA PRODUCENTA

36 miesięcy

 

Powyższe informacje oparte są na materiałach producenta i praktyce w naszej stolarni. Nie można z nich wyprowadzać żadnych zobowiązań prawnych.