Jaki olej do zabezpieczenia mebli wybrać?

JAKI OLEJ WYBRAĆ ?

(Artykuł ten powstał w 2016 roku przed znalezieniem naszego ulubionego obecnie oleju do drewna opisanego w innym artykule)

Podczas naszej przygody z drewnem wypróbowaliśmy już wielu rodzajów olei dostępnych na rynku polskim. Niestety większość sklepów budowlanych ma bardzo mały wybór olei i trzeba się trochę naszukać, żeby znaleźć coś naprawdę dobrego. Na szczęście z pomocą przychodzi internet dzięki któremu bez problemu można się zaopatrzyć w polecane przez nas oleje. Zacznijmy jednak od tego czego lepiej unikać.

Polski olej ALTAX to najczęściej dostępny w sklepach budowlanych olej. Jest tani (0,75 l za około 25 zł), dobrze zabezpiecza drewno i ładnie podkreśla słoje dębu. Ma jednak dwie poważne wady. Pierwsza to zapach. Mocno rozpuszczalnikowy. Długo się utrzymujący. Nie polecam stosować go w zamkniętych pomieszczeniach. Drugą wadą jest wchłanialność. W przeciwieństwie do innych olei jeśli zostawi się grubszą warstwę oleju na dłużej niż parę minut olej zasycha tworząc klejącą się, trudną do usunięcia powłokę. Dlatego po kilku użyciach tego oleju zrezygnowaliśmy ze stosowania go. Jak już jednak wspomniałam jego niewątpliwym atutem jest cena, dlatego można się pokusić o zastosowanie go w niskobudżetowych projektach 🙂

Naszym ulubionym olejem jest NOSTALGIA firmy TIKKURILA (w 2019 roku został wycofany z produkcji). Cena za litrową puszkę to około 65 zł. Jest to najlepiej wyważona cena w stosunku do jakości. Bardzo ładnie podkreśla naturalny kolor i strukturę drewna. Szybko schnie, dobrze zabezpiecza powierzchnie i nadaje delikatny, satynowy połysk. Dodatkowym atutem jest puszka, która wg nas jest najwygodniejszym nośnikiem ponieważ można swobodnie namoczyć w niej szmatkę i aplikować olej na drewno. Dostępny m.in. na allegro.

Innym bardzo dobrym olejem chociaż zdecydowanie droższym jest DUŃSKI OLEJ firmy FIDDES AND SONS1Litr oleju na stronie madrona.pl kosztuje 105 zł. Jego receptura oparta jest na oleju tungowym, żywicach i rozpuszczalnikach. Bardzo dobrze się wchłania i szybko schnie. Tworzy trwałą powłokę z lekkim połyskiem. Lubimy go i stosujemy.

Równie dobry jest olejowosk HARD WAX OIL tej samej firmy. Drewno po zastosowaniu środka otrzymuje szlachetną powłokę, łączącą w sobie zalety oleju i wosku. Cechą produktu jest szybkie schnięcie, naturalny satynowo-matowy wygląd, odporność na wodę i łuszczenie. Produkt spełnia wymogi normy EN 71, co pozwala używać go na meble dziecięce oraz zabawki. Jego cena za 1 litr to 160 zł.

W swojej pracy wypróbowaliśmy jeszcze wiele olei innych firm, ale po zużyciu puszki nie wracaliśmy już do nich dlatego nie ma sensu wspominać ich nazw w tym wpisie. Jeśli zdecydujecie się na oleje kupne to zdecydowanie polecam firmę TIKKURILA i FIDDES AND SONS, ale pamiętajcie, że poczciwy olej lniany, słonecznikowy czy oliwa z oliwek poradzi sobie równie dobrze z waszymi meblami 🙂